Hakkımızda

Erzincan Hakkında

Erzincan M.Ö. 2600 Yıllarında Akadlar, ardından M.Ö. 2000 yılından sonra çeşitli site krallıkları hâkimiyetinde Hitit’lerin kontrolünde uzun bir dönem geçirmiştir. Ardından Urartu Medeniyeti altında bir dönem geçiren Erzincan’ın 15 Km.doğusunda nadir ve kıymetli Urartu kalıntılarının en önemlilerinden, Altıntepe Kalıntıları bulunmaktadır.

M.Ö. 650 de İskitlerin hakimiyetine geçen şehir kısa bir süre sonra Medler tarafından istila edilmiş ve yine kısa bir süre sonra Pers hakimiyetine girmiştir. 200 Yıldan fazla Pers İmparatorluğunun hakimiyetinde kalan şehir İskender’in Persleri yenmesi ile Helenler tarafından yönetilmiştir.1071 de Türklerin Anadolu’ya girişi ile bölgede başlayan Türkleşme hareketinden sonra Mengüceklilerin hakimiyetine giren şehir kesintisiz olarak 900 yılı aşkın süredir Türklerin hüküm sürdüğü bir bölge olmuştur.

Selçukluların hakimiyetini kabul eden Mengücekliler kontrolündeki şehir, Dönemin Selçuklu Hükümdarı ile Mengücek Beyi arasındaki anlaşmazlık sebebi ile merkezi bu günkü il sınırlarımız içerisinde kalan Mengücek Beyliğinin ortadan kaldırılması akabinde doğrudan Selçuklulara bağlanmıştır.Selçuklu hakimiyeti çok kısa sürdü ve 1247 de şehir Moğol istilasına uğradı. Saltuk ve İlhanlılar tarafından da kısa süreler ile yönetilen şehir beylikler döneminde Eratnalıların başkenti oldu.

Çaldıranda Yavuz’a yenilen Şah İsmailin hakimiyeti ardından bölge Osmanlı hakimiyetine geçti.
1. Dünya savaşında kısa süre Rus ve Ermeni işgali gören şehir 13 Şubat 1918 de Vehip Paşa komutasındaki Türk birliklerince tekrar hürriyetini kazandı. Cumhuriyetin ilanı ile de Türkiye Cumhuriyetinin bir vilayeti oldu.

FESTİVAL HAKKINDA

Festivalin amacı, Türkiye’nin ve genel anlamda Anadolu’nun kendi hikaye anlatma biçimini keşfetmek. Bu hedeften yola çıkarak yerli sinema olgusunu irdeleyerek ülkemiz sinema dilinin yol haritasını ortaya koymak. Bunu yapmak için dünyanın farklı ülkelerinden getirilecek filmler ve yönetmenler, atölye çalışmaları ile gösterim ve söyleşilerle organizasyon fikren temellendirilmiştir.
Ülkemizde sinema kültürünün gelişmesi için yapılan filmler kadar sinemaya dair yapılan çalışmaların da büyük önemi vardır. Hem akademik çalışmaların hem de film festivallerinin kültürü geliştirmek için katkısı çok değerlidir. Erzincan, ülkemizin kuzeydoğusunda, tarihi bir derinliği olan bir şehirdir. Böyle bir şehrin kendine ait bir film festivalinin olması gerek içinde bulunduğu bölge için gerekse ülkemiz için kazanım olacaktır.
Erzincan, kültürel etkinlikler açısından daha büyük bir potansiyeli kullanma imkanına sahiptir. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesindeki 24500 öğrenciye de hitap edecek büyük çaplı organizasyonlar şehir için önemli bir alanı dolduracaktır. Türk sinemasında bazı filmlerin çekimlerinin gerçekleştirildiği böyle bir şehre güzel bir film festivali çok yakışacaktır. Amacımız Erzincan’ın marka olmuş bir film festivaline kavuşturulmasıdır. Çağımızın en önemli sanat dalı olan sinemaya dair yapılacak bu organizasyon sinema sevenler için önemli bir kültürel boşluğu doldurmaya adaydır.
Festival her ne kadar bir film festivali olsa da organizasyon sinemanın dışında konserler, sergiler, geziler, gibi halkın büyük çoğunluğunun ilgisinin çekecek etkinlikleri de içerecektir. Bu etkinlikler hem diğer şehirlerden katılımcıları bölgeye çekecek hem de bölgenin ve şehrin kültürel hareketliliğini sağlayacaktır.

Kısa Film Yarışması

Kısa film, az zaman ve malzeme ile çok şey anlatabilmenin yöntemidir. Belki de yöntemlerin en güzelidir. Kısa Film uzun metrajlı filmler çekçek yönetmenler yetiştirmek için bir anlamada okul ve deneyim imkanıdır. Bunun yanında bu tür festivaller dünyanın her yerinde en etkili tanıtım aracıdır.
Erzincan Film Festivali, dünyanın en güçlü iletişim araçlarından biri olan sinema sayesinde başta Erzincan’ın ve Türkiye’nin sinema kültürünü tanıtma girişimine katkıda bulunmuş olacaktır. Digital medya, yazılı ve görsel basın gibi farklı duyuru araçlarının gücünü ve desteğini kullanarak, kültür -sanat ve turizm alanında farkındalık yaratıp bölge ekonomisini canlandırarak dışa açılmasını sağlayacaktır.
Sinemayla organik ilişkisi olanlar ve film çekimleri ile ilgilenenler için profesyonellerin tecrübeleri çok değerli paylaşımlardır. Alanlarında uzman, sinema sektöründen isimlerle farklı konularda atölye çalışmaları organize edilecektir.
Atölye çalışmaları şu alanlarda yapılacaktır:
Senaryo Yazarlığı: Katılımcılarla birlikte bir hikaye oluşturulacak ve o hikaye bir film senaryosuna dönüştürülecektir. Böylece en baştan başlayarak bir fikrin filme nasıl dönüştüğünün anlaşılması sağlanmış olacaktır. Ardından katılımcıların kendi senaryoları ve hikayeleri üzerine paylaşımlarda bulunulacaktır.
Görüntü Yönetmenliği: görüntü teknolojilerinin temelinden başlayarak yeni görüntüleme teknolojileri ele alınacak, profesyonel bir kamera ve ışık ekipmanları ile kısa çekimler katılımcılar ile birlikte kaydedilecek, bu kayıtların iş akışı içerisinde değerlendirmesi yapılacaktır.
Oyunculuk: Kamera önü oyunculuk konusunda temel teknikler ele alınacak. Mimik, jest, drama ve oyun devamlılığı gibi konularda ufak çalışmalar yapılacaktır.
Festivale özellikle şehir dışından gelecek olan ziyaretçiler için Erzincan’ı tanıtan kısa kültürel turlar, yemek ve kahvaltı organizasyonları düzenlenecektir. Festivalin amaçlarından bir tanesi de Erzincan’ın tanıtılması olduğu için bu tür etkinliklerin önemi büyütür. Katılımcılar sinema dolu bir festival içerisinde aynı zamanda Erzincan’ın tarihi yerlerini görme şansı elde edecekler, yöresel lezzetlerden tadacaklardır.

FESTİVAL EKİBİ

Baran Mayda

Genel Direktör

İLETİŞİM: 0541 899 96 01

Süleyman Civliz

Yarışma Koordinatörü

Mahmut Baldemir

Eğitim ve Atölye Direktörü

İLETİŞİM: 0506 481 31 42

Fatih Turan

Reji koordinatörü

Erdem Özsaray

Grafik Tasarımlar

Azer Şelte

Festival Direktörü

İLETİŞİM: 0531 624 39 45

Başar Alemdar

Genel Koordinatör

İLETİŞİM: 0530 543 82 33

Serkan Üstüner

Basın ve Haber Direktörü

İLETİŞİM: 0532 483 97 33

Hüseyin Biçe

İLETİŞİM: 0553 610 29 29

Hüseyin Uç

İLETİŞİM: 0530 364 99 77