2019 yılında ilki gerçekleştirilen Uluslararası Erzincan Kısa Film Festivali hem yerel hem de çevre halk tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Uluslararası Erzincan Kısa Film Festivali Anadolu’nun sanat ile geçmişten günümüze süregelen bağının ne derece muazzam olduğunu bir kes daha gözler önüne sermiştir. Türkiye’nin ve Anadolu’nun sanata ile olan bağının güçlülüğü yeni yolculukların ne kadar önemli olduğunun kanıtıdır. Bu hedefle; yerli sinema olgusu irdelenmiş, ülkemiz sinema dilinin yol haritası ortaya koyularak, dünyanın farklı ülkelerinden getirilecek filmler, yönetmenler, atölye çalışmaları, gösterimler ve söyleşilerle organizasyon fikren temellendirilmiştir.

Ülkemizde sinema kültürünün gelişmesi için yapılan filmler kadar sinemaya dair yapılan çalışmaların da büyük önemi vardır. Geçmişte Erzincan’da sanata dair yapılan çalışmalar bu şehrin topraklarında filizlenmiş olan birer tomurcuktur. Erzincan’ın bu anlamda hem akademik çalışmaların hem de film festivallerinin kültürünü geliştirmek için katkısı çok değerlidir. Erzincan, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde, tarihi derinliği olan bir şehirdir. Gelin, bu filiz veren şehri beraber tekrardan keşfedelim.

Erzincan, kültürel etkinlikler açısından daha büyük bir potansiyeli kullanma imkanına sahiptir. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’ndeki 25.000 öğrenciye de hitap edecek büyük çaplı organizasyonlar, şehir için önemli bir alanı dolduracaktır. Aynı zamanda 1.Uluslararası Erzincan Kısa Film Festivali’ne yerel ve çevre illerden katılım gösteren üniversite öğrencileri ve halkın, 2.Uluslararası Erzincan Kısa Film Festivali’ne de artarak katılımıyla toplamda 30.000 katılımcıya ev sahipliği yapması beklenmektedir. Amacımız Erzincan’ın marka haline dönüşen Uluslararası Erzincan Kısa Film Festivali’nin 2.sini gerçekleştirmektir.